KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 4137005

nr 413 7005

Märtha Bolin-Clason

(1902-1988), Sverige

Akvareller, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Kvikkjokk', fors, 'I saggat', 2 st signerad, 17x27 cm, 28x22 cm, 24x21 cm

Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.

Utrop:

300 kr

Såld:

9.000 kr

måndag 22 maj 2006
kl 16:00:01

28/4 18:08:44 1      ledande budet*
18/5 20:18:05 2      600 kr

Märtha Bolin-Clason

Läs mer om Märtha Bolin-Clason
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk